نور 66 ورود به درگـاه ثبت نام جدیـد اخبـار سایـت
لیسـت فعالیـت اخیـر دستـه بنـدی موضـوعی راهنمـای کسـب امتیـاز راهنمـای کسـب درآمـد
سامانه جامع کسب و کار ایرانی1397/04/31

راه اندازی سامانه جامع کسب و کار ایرانیان

با سلام. سامانه جامع کسب و کار ، به صورت ارائه غرفـه اختصاصی با امکانات کامل و کارآمد راه اندازی گردید.

در این سامانه که با هدف حمایت از کسب و کار ایرانی طراحی شده است ، تولیدکنندگان ، فروشندگان و ... می توانند محصولات خود را در تمامی زمینه ها اعم از پوشاک ، ابزار آلات ، مواد خوراکی ، آرایشی و بهداشتی ، فایل آموزشی و ... در غرفه اختصاصی خود ثبت نموده و برای آنها بازاریابی نمایند.

ورود به سایت دینـون

فرصت را از دست ندهید ! (به مدت محدود)

پذیرش مدیر فعال برای بخش تبلیغات و توسعه اینترنتی با سود علی الحساب 25 %

با معرفی سایت دینـون به دیگران درآمد تضمینی کسب کرده و به جمع مدیران سایت دینـون بپیوندید.

جهت اعلام آمادگی و همکاری با ما به مدیریت سایت اطلاع دهید.

تماس با مدیر

چیزی که فرشتگان نمی دانستند چیست؟

سـوال

آیه 30 سوره بقره :
وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَئِكَةِ إِنّى جَاعِلٌ فِى الْأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمآءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّى أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ
ترجمه:
و چون پرودگارت به فرشتگان گفت: من برآنم تا در زمين، جانشينى قرار دهم، فرشتگان گفتند: آيا كسى را در زمين قرار می‏دهى كه در آن فساد كند و خون‏ها بريزد؟ در حالى كه ما با حمد و ستايش تو، ترا تنزيه و تقديس مى‏كنيم. خداوند فرمود: همانا من چيزى میدانم كه شما نمی ‏دانيد.
..............
زمانی که فرشتگان به خدا گفتند انسان در زمین فساد می کند خداوند به آنها فرمود من چیزی می دانم که شما نمی دانید. آن مطلب که فرشتگان نمی دانستند چیست؟

08:51 :: 96/12/12سلوکیمریم سلوکی

دستـه بنـدی : مذهبی و اعتقادی

اشتـراک گذاری این صفحـه در :

فیسبـوک گوگـل + تلگــرام توییتــر
درآمـد حاصـل از بازدیـد این سـوال را از آن خود کنیـد.
هر 500 بازدیـد معـادل 100 تومان .::. رزرو درآمد

پاسـخ

در مورد رازی نهفته در خلقت انسان که ملائکه نسبت بدان جاهل و نادان بودند ، با مراجعه به احادث رسیده در خصوص این آیه چند احتمال وجود دارد.
از قتاده نقل شده که مراد از « ما لا تعلمون» پیامبران و صالحان نسل آدم است ؛ یعنی شما نمی دانید که چه بزرگان و مردان پاکی از ذریه آدم ، پا به عرصه وجود می گذارند.
احتمال دیگر این است که فرشتگان تنها یک جنبه وجود انسان و یک روی سکه را دیده اند و نمی دانند که اگر در ترکیب و درگیری عقل با شهوت و غضب ، عقل غالب آید صفاتی چون عفت ، شجاعت ، انصاف و ... پدید می آید و آثاری چون احاطه بر جزئیات و ایجاد صناعات و استخراج منافع کائنات آشکار می شود و بر قدرت و عبودیت روح افزوده شده به خدا نزدیکتر می گردد.
ملائکه نمی دانستند که اگر چه علم و آگاهی انسان به تدریج حاصل می شود و جهل او به مراتب بیش از علم اوست و در برابر وسعت علم الهی بسیار اندک است ، لیکن در عین حال گسترده ترین مظاهر علم الهی، علم انسان است و کسی در علم به پای او نمی رسد.
ملائکه نمی دانستند که آفرینش آ‌دم لطف خفی خداست ؛ زیرا پیامبران و امامانی از او پدید می آیند که با داشتن شهوت و غضب ، در برترین درجه طهارت و عصمت و طاعت و عبادت قرار دارند و در هدایت و اصلاح مردم برای عبودیت و ستایش خدا سخت کوشش می کنند.( تفسیر تسنیم ، ج 3 ، ص 80 و 81 )
آنها چه مى دانستند که از نسل این آدم پیامبرانى همچون محمد و ابراهیم و نوح و موسى و عیسى (علیهماالسلام ) و امامانى همچون ائمه اهل بیت (علیهمالسلام ) و بندگان صالح و شهیدان جانباز و مردان و زنانى که همه هستى خود را عاشقانه در راه خدا مى دهند قدم به عرصه وجود خواهند گذاشت ، افرادى که گاه فقط یک ساعت تفکر آنها برابر با سالها عبادت فرشتگان است !( ر.ک. تفسیر نمونه ، ج 1 ، ذیل آیه 30 ، سوره بقره)
در انسان استعداد آگاهی از اسماء هست که فرشتگان از آن بی خبرند و توان آموختن آن را نیز ندارند و خداوند بخاطر همین آگاهی آدم را آفرید نه برای رذایل و معاصی. هدف از آفرینش انسان ، آگاهی او به اسماء و علم صائب و عمل صالح است و انسان را از این غایت آگاه ساخت و راه رسیدن را به آن را به او نشان داد و وی را از معصیت و تباهی نهی نمود و از عذاب ترساند . چنین آفرینشی با این ویژگی ، قطعا بر عدم آن ، ترجیح دارد.
بلاخره اگر چه اهل فساد و خون ریزی بودن موجود زمینی و نیز اهل تسبیح و تقدیس و حمد بودن ملائکه و اهل آسمان درست است اما خلیفه خدا نه اهل خون ریزی و افساد است و نه فرشتگان توان به جا آوردن تسبیح و تقدیس او را دارند. اساسا او آگاه به اسماء و راز کائنات و معلم اهل آسمان است. چنین فردی سزاوار آفرینش و لایق جانشینی و خلیفه خداوند بر روی زمین است.
به هر حال مقصود خداوند از جمله « انی اعلم ما لا تعلمون » پیامبران و صالحان و امامان معصوم (ع) هستند ، و به بیان دیگر ، همان ذوات مقدسی که مقصود از اسمای تعلیم داده شده به حضرت آدم و نیز مراد « غیب اسموات و الارض» آیه بعدی ، هستند.( تفسیر تسنیم ، ج 3 ، ص 82 و 83 )
خلاصه منظور این آیه همان انسان کامل است که در پیامبر و ائمه (ع) متجلی می شوند همان رازی که اهل آسمان بدان جهل داشتند.

13:37 :: 96/12/13سهیلیهانیه سهیلی

پاسـخ

ملائکه ادعاى شایستگى براى مقام خلافت کرده، و اذعان کردند به اینکه آدم این شایستگى را ندارد، و چون لازمه این مقام آنست که خلیفه اسماء را بداند، خداى تعالى از ملائکه از اسماء پرسید، و آنها اظهار بى اطلاعى کردند، و چون از آدم پرسید، و جواب داد باین وسیله لیاقت آدم براى حیازت این مقام، و عدم لیاقت فرشتگان ثابت گردید.با توجه به بعض روایات اسماء، حجج الهی است
خداوند در قرآن می فرمایند "ان العرض یرثها عبادی الصالحون".
حضرت زینب در مورد حادثه عاشورا گفت "ما رأیت الّا جمیلاً" .
و امام خمینی فرمودند "شما اگر توقع دارید که در یک شب همة امور بر طبق اسلام و احکام خداوند تعالی متحول شود، یک اشتباه است و در تمام طول تاریخ بشر چنین معجزهای روی نداده است و نخواهد داد و آن روزی که انشأ اللّه مصلح کل ظهور نماید گمان نکنید که یک معجزه شود و یک روزه عالم اصلاح شود; بلکه با کوششها و فداکاریها ستمکاران سرکوب میشوند"
آن چیزی که خدا دید همان حکومت الله در زمین است که در نتیجه کوششها و فداکاریها انسان های صالح در زمین برقرار می شود. و حال اینکه این حکومت نه به اجبار بلکه از روی معرفت عمیق آن انسان ها به الله است.

شاید همانطور که فرشتگان نمی دانستند که مطلب چیست ، ما انسانها هم نمیدانیم و علم این موضوع تنها در اختیارخداوند است
شاید عصر عاشورا فرشتگان جواب خود را گرفتند!!!

21:10 :: 96/12/13دالمیم دال

دیدگـاه

هانیه سهیلی و میم دال ممنون به خاطر پاسخهاتون.
این اسما که به انسان تعلیم داده شده چی هستن؟

08:44 :: 96/12/14سلوکیمریم سلوکی

جهت ثبت پاسخ یا دیدگاه خود راجع به این سـوال، باید عضو سایت شده و لاگین نمایید.

با پاسخ به این سـوال و فعالیت در سایت درآمـد تضمینـی خواهید داشت.

ثبت نام جدید
ورود به درگاه

تعداد بازدید : 132

آمـار اجمالـی

تعداد کاربـران : 529

تعداد سـوال : 228

تعداد پاسـخ : 910

تعداد امتیـاز : 2

تعداد گفتگـو : 417

مجموع بازدید : 541722

تمامی حقوق برای سایت نـور 66 محفوظ است ؛ 1397 - 1395

نور 66